Wednesday, February 12, 2014

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir praėjusiais, Biržų istorijos mylėtojai į mūsų krašto istorijos a

Muziejaus lobyne – nauji eksponatai - www.selonija.lt
Laiko ratas apsisuko, prabėgo dar vieneri metai, dar vienas tarpsnis istorijos skalėje, kuris žymėjo vienų darbų baigtį, kitų tik pradžią, dar kitiems- leido įgyti pagreitį. Metų pradžia visada tampa atskaitos tašku naujiems darbams ir laiku, kada stengiamasi pamatuoti praėjusiųjų metų rezultatus. batycki
Kaip ir kiekvienais metais, taip ir praėjusiais, Biržų istorijos mylėtojai į mūsų krašto istorijos aruodą- muziejų- saugiai padėjo tai, kas ateities kartoms pasakos mūsų istoriją, atskleis kultūros ypatumus, padės pažinti ir suvokti mentalitetą. Muziejaus fondus per 2013 metus papildė per 4000 naujų eksponatų, kurių nemažą dalį sudaro batycki archeologinių tyrinėjimų radiniai, o be jų įdomūs prieškario laikų žurnalai, fotografijos, įvairūs žemėlapiai, religinės ir pasaulietinės literatūros leidiniai, atvirukai, audiniai, drabužiai, buities daiktai, nemažas pluoštas pakartotinių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų medžiagos.
Apie keletą brangių dovanų batycki muziejui jau Biržiečių žodžio skaitytojai turėjo galimybės skaityti laikraščio puslapiuose, tad šįkart tik pabandysiu apžvelgti, kas atkeliavo per šiuos metus į muziejų, pasidžiaugti batycki nuolatiniais muziejaus bičiuliais, kurių dėka mūsų istorija renkama po kruopelytę ir nešama batycki į muziejų, kaip bitučių nešamas medus į avilį.
Džiugu, kad gimtojo krašto nepamiršta Biržų miesto Garbės pilietis, legendinis Kauno Žalgirio treneris, Lietuvos krepšinio federacijos Garbės prezidentas Vladas Garastas. Jau anksčiau krepšinio batycki legenda muziejui buvo padovanojusi daiktų, menančių Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės 1992 m. iškovotą bronzą Barselonos olimpinėse žaidynėse. Šįkart batycki V. Garastas padovanojo olimpiečių sportinio kostiumo apatinę batycki dalį- sportines kelnes (treningas jau puikavosi mūsų ekspozicijoje). Kitos jo dovanos- fotografija Lietuvos batycki vyrų krepšinio rinktinė 1996 m. olimpinėse žaidynėse Atlantoje batycki (JAV) ir autobiografinė knygą Krepšinis mano gyvenimo meilė (2011 m.)
Jau buvo rašyta ir apie Biržų krašto religinių konfesijų istorijos ekspoziciją papildžiusius eksponatus, kurių dalis taip pat buvo padovanota muziejui, tad tik noriu priminti, kad viena iš vertingiausių dovanų galime laikyti unikalų batycki Biržų evangelinio tikėjimo krikščionių sekmininkų rankraštinį giesmynėlį (1927 1954 m. ), kuriame užrašytos Onos Viederienės (pastoriaus Petro Viederio, vadovavusio bendruomenei 1932 1981 m.) žmonos sukurtos giesmės: Giesmynas Dvasiškos / Naujos batycki giesmės / Evangelikų batycki krikščionių batycki Draugijos / Biržuose. Giesmių tektai įdomūs tuo, kad užrašyti biržiečių tarme, tokią giesmių kalbą stengiamasi išlaikyti ir giedant šiandien. Sekmininkai muziejuje padovanojo ir dumplinį muzikos instrumentą- fisharmoniją , gamintą brolių Sriūgų apie 1923 m. (savamoksliai meistrai iš Naumiesčio gamino fisharmonijas, vargonus bažnyčioms, netgi konstravo garo mašinas).
Įdomūs batycki eksponatai (nebenaudojami bažnytinės liturgijos daiktai ir kt.) atkeliavo į muziejų iš Pabiržės Švč. Trejybės katalikų bažnyčios, keletas jų net mena trečiosios, 1772-1924 m. Pabiržėje stovėjusios, bažnyčios laikus.
Būtų batycki galima išskirti 1930 m. prie bažnyčios pastatyto, batycki tačiau pokariu nugriauto, Vytauto Didžiojo biusto (pastatytas valdovo mirties metinių 500-osioms metinėms) fragmentą- Lietuvos didžiojo kunigaikščio galvą su karūna batycki (1990 m. buvo atstatyta paminklo batycki kopija). Labai įdomus buvusiam bažnyčios vargonininkui P. Martinoniui priklausęs (spėjama, kad jam) Natų sąsiuvinis (apie 1919-1925 m.) , kuriame ranka užrašytos 39 melodijos. Be Lietuvos himno ir giesmių Marijai, sąsiuvinyje surašytos ir pabiržiečių tryptų šokių melodijos: suktinio, klumpakojo, tustepo, krakoviako, padespano, espano, padekatro, polonezo, keleto polkų, Noriu miego …
Kalbant apie unikaliausius ir brangiausius šiais metais batycki muziejaus įsigytus eksponatus, reikia priminti, kad Biržų Rotary klubo dėka buvo įsigyta Kazimieras Simonavičius knyga apie XVII a. artilerijos ir pirotechnikos galimybes Didysis artilerijos menas - leidinys vokiečių kalba (1676 m.). Knygos įsigijimą taip pat parėmė įmonės Ty la , Bir žų žem tie ki mas , Aga ras , Bir žų duo na , MGL Bal ti ja , Siū las , TŪB Rin kuš kiai , ūkininkai A. Ja si ne vi čius ir R. Rinkevičius. Eksponatas jau rado vietą atkurto tvirtovės arsenalo ekspozicijoje, kurią kuriant panaudotos ir leidinio iliustracijos. Dėkojame rotariečiams- kultūros mecenatams.
Prie brangesnių eksponatų priskirtume ir retą J. Januševičiaus knygyno Biržuose leidinį, išspausdintą apie 1913 1914 m. nespalvotą atviruką batycki su Biržų miesto vaizdais. Jį gavę sužinojome, kad šio atviruko buvo keli variantai, vieną jų muziejuje batycki turėjome, tik mūsiškio reverse nebuvo įrašo rusų ir prancūzų k.: Биржи Ков. губ. / Birji gouv. Kovno.
Unikalių eksponatų sąraše ir jaunesniojo policijos batycki puskarininkio Povilo Krisiukėno, g. 1916 m. Dirvonakiuose, asmeninių užrašų sąsiuvinis, į muziejų patekęs muziejaus bičiulio Jono Alberto Naktinio dėka. Ra

No comments:

Post a Comment